Historie

přihlásit

odhlásit

Historie

Chyba při odhlášení.

1908 - 1943

Malá hornická kapela, která vznikla v roce 1908 při Jámě Gabriela, hrála především při hornických slavnostech a církevních svátcích. Ve svém okolí se postupně stávala všeobecně známou a pozvolna rozšiřovala řady svých členů. Zásadním mezníkem jejího rozvoje bylo převzetí dirigentské taktovky Viktorem Bystroněm v roce 1943.

1943 – 1963

Viktor Bystroň vtisknul orchestru řád a pozvedl jeho uměleckou úroveň rozšiřováním repertoáru. Narostl počet členů a kapela začala vystupovat i mimo region, natáčet v rozhlase a zúčastňovat se soutěží a festivalů. V roce 1963 Viktor Bystroň předal taktovku svému synovi Milanovi.

1963 - 1982

Milan Bystroň zásadním způsobem rozšířil orchestr o dosud nezvyklé nástroje (saxofony, fagoty, hoboje) a tím položil základy k dalšímu uměleckému rozvoji. Májovák (tak se orchestr jmenuje od roku 1965) začíná účinkovat v zahraničí (Polsko, Francie), získává ocenění na tuzemských i zahraničních festivalech, natáčí v rozhlase, televizi a vydává svou první gramofonovou desku.

1982 – 1992

V té době orchestr diriguje Karel Bria a Májovák zažívá dosud nevídaný umělecký vzestup, který vrcholí v roce 1989 dosažením zlatého pásma na světové soutěži v nizozemském Kerkrade (vyšší ocenění již nelze docílit). Mimo to Májovák natáčí v rozhlase a televizi, navštěvuje další země (Belgie, Německo, Rusko, Norsko, Maďarsko, Nizozemí, Rakousko) a vystupuje nejen v regionu, ale i v celé republice.

1992 – 1998

Zásadní změna společenských podmínek po roce 1989 měla za následek krizi orchestru a poté téměř jeho rozpad. V roce 1993 se Milan Bystroň vrací za dirigentský pult, mění se organizační chod Májováku (samostatné občanské sdružení od roku 1996) a krizi se daří postupně překonávat. Májovák vydává své první CD, koncertuje doma i v zahraničí (Rakousko, Německo, Itálie, Polsko) a má smělé umělecké plány do budoucna.

1998 – 2005

Dirigentskou taktovku přebral také Jiří Bystroň, syn Milana Bystroně, a společně rozvíjelí téměř stoletou tradici Májováku a dílo svých předků.

2006 – 2008

Jiří Bystroň pro velké pracovní vytížení předal taktovku druhého dirigenta Vlastimilu Blažkovi. Májovák se v roce 2006 vydal na turné na Sicílii, kde probíhá řada úspěšných koncertů. Na podzim r. 2007 se Májovák zúčastňil Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů v Ostravě, kde se umístí ve zlatém pásmu.

V roce 2007 se ujal taktovky také třetí dirigent, Marek Prášil, student Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

V roce 2008 oslavil Májovák 100 let. V červnu proběhly velké oslavy za účasti mnoha pozvaných hostů – dirigentů i skladatelů.

V srpnu 2008 se orchestr vydal na výměnný zájezd do italské Maceraty.

2009 – 2010

Na Novoročním koncertu 2009 se Milan Bystroň, šéfdirigent orchestru, s Májovákem rozloučil. Orchestr nadále řídí Vlastimil Blažek a Marek Prášil. Májovák se zúčastnil prestižního mezinárodního festivalu symfonických dechových orchestrů MID EUROPE ve Schladmingu, získal zlaté pásmo na mezinárodní soutěži v polském Rybniku a titul absolutního vítěze Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů OSTRAVA 2009. Na obou těchto soutěžích získal rovněž cenu za nejlepší dirigentský výkon dirigent Májováku Marek Prášil.

V srpnu 2010, přesně rok po důlním neštěstí, při němž zahynulo 20 horníků,  se ve slovenské Handlové konal vzpomínkový koncert. Dechový orchestr Májovák měl tu čest hrát na tomto koncertu.

O pár dnů později se orchestr vydal na výměnný zájezd do norského Osla.

V rámci Svatováclavského hudebního festivalu se v říjnu konal společný koncert Májováku (v komorním obsazení) a Moravského komorního sboru v kostele sv. Maří Magdalény ve Stonavě.

V listopadu pak sezónu ukončil společný galakoncert ve Šternberku, kde se náš orchestr představil společně s Harmonií Šternberk.

2011 – 2012

Týden po tradičním novoročním koncertu 2011 Májovák odjíždí do Prahy na Mezinárodní soutěž dechových orchestrů. Získává společně se slovinským orchestrem z Logatce a s Harmonií Šternberk umístění ve zlatém pásmu. V dubnu 2011 se opět koná společný koncert s Harmonií Šternberk, tentokrát v Karviné. V červnu 2011 orchestr odjíždí do La Croix Valmer do Francie na takřka týdenní turné v rámci French Reeds Riviera Festival. S orchestrem spoluúčinkuje také Pěvecký sbor Permoník z Karviné. O měsíc později se Májovák poprvé zúčastnil festivalu Colours of Ostrava, kde vystoupil rovněž s Pěveckým sborem Permoník. Koncert se konal na Masarykově náměstí v Ostravě a shlédly jej stovky diváků.

Na XV. Mezinárodní soutěži velkých dechových orchestrů v Ostravě v říjnu 2011 se Májovák umístil ve zlatém pásmu s vyznamenáním a získal titul absolutního vítěze celé soutěže.   Rok 2012 byl zahájen novoročním koncertem. V květnu pak orchestr odjíždí na druhý ročník Mezinárodního festivalu dechových orchestrů v Letovicích. O měsíc později se u příležitosti 200. výročí bitvy u Borodina na Slezskoostravském hradě konal slavnostní koncert, na němž Májovák zahrál mimo jiné také slavnostní předehru 1812 Petra Iljiče Čajkovského, v jejímž závěru zazněly efektní salvy z děl.

Od září 2012 začal s Májovákem spolupracovat dirigent Adam Sedlický, student oboru dirigování na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.

Koncem roku 2012 se orchestr rozloučil se zkušebnou v lázních v Darkově, a přestěhoval se do prostor Základní umělecké školy v Karviné.

2013

Začátkem roku ukončil dirigent Vlastimil Blažek svou činnost v Májováku.

Májovák oslavil 105. výročí své existence. U této přležitosti nacvičil a provedl monumentální kantátu Carla Orffa Carmina Burana. Toto dílo zkomponované pro orchestr, sólisty, smíšený a dětský sbor provedl jako zahajovací koncert Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů v Domě kultury města Ostravy a také jako slavnostní zakončení Dnů Karviné. Na této slavné skladbě, kterou řídil dirigent Marek Prášil, s Májovákem spolupracoval sbor opery Národního divadla moravskoslezského a také karvinský dětský sbor Permoník. V červenci Májovák realizoval své koncertní turné ve Slovinsku, na které zavítal na pozvání družebního orchestru z Logatce.

Z důvodu svého pracovního vytížení ukončil své působení v orchestru dirigent Marek Prášil. Od září 2013 se dirigentem orchestru kromě Adama Sedlického stal také student Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě Ondřej Packan. Ten dirigoval již další akci orchestru, premiérový Dušičkový koncert v kostele sv. Petra z Alkantary v Karviné.

2014 - 2015

Ondřej Packan se stal šéfdirigentem orchestru. Májovák úspěšně účinkoval na koncertech v MěDK i na náměstí v Karviné, na Dole Michal, v červenci 2014 se zúčastnil Mezinárodního festivalu MID Europe v rakouském Schladmingu. V červnu 2015 se pak na XVII. Mezinárodní soutěži velkých dechových orchestrů v Ostravě umístil ve zlatém pásmu s vyznamenáním a získal cenu za nejlépe provedenou povinnou skladbu. O měsíc později úspěšně účinkoval na XXII. Mezinárodním festivalu Janáčkovy Hukvaldy 2015. Májovák měl tu čest na závěr svého vystoupení zahrát a pogratulovat dvěma bývalým dirigentům Májováku, kteří oslavili své velké životní jubileum - panu Karlu Briovi (75) i čestnému dirigentovi Májováku panu Ing. Milanu Bystroňovi (80).
Ing. Milan Bystroň převzal z rukou primátora cenu statutárního města Karviné za celoživotní přínos pro rozvoj kultury ve městě Karviná. 
Začátkem srpna byl v Karviné na návštěvě orchestr z německého Biberachu - Kreisjugendmusikkapelle Biberach.
Dirigent Adam Sedlický ukončil svou činnost v Májováku.


2016

Rok 2016 Májovák zahájil tradičně novoročním koncertem. Další tradiční akcí, které se orchestr účastnil, bylo zahájeni festivalu Máj nad Olzou 1. května 2016. Svůj jarní koncert Májovák pořádal v industriálních prostorách kompresorovny Landek Parku v Ostravě-Petřkovicích. Koncert byl věnován dvěma výročím slavných českých skladatelů, Julia Fučíka (100 let od úmrtí) a Václava Nelhýbla (20 let od úmrtí). Na koncert přijal pozvání jako hostující dirigent pplk. Jaroslav Šíp, hlavní dirigent a velitel Ústřední hudby Armády České republiky. Počátkem června jsme se účastnili Dnů Karviné 2016, na kterých jsme společně se Sborovým studiem Permoník předvedli známé filmové melodie. V červnu tohoto roku se konalo také koncertní turné do Německa (na pozvání orchestru Kreisjugendmusikkapelle Biberach) a na festival do francouzského La Croix Valmer. Na tomto festivalu, který právě slavil 20. výročí svého konání, jsme účinkovali již po druhé. V červenci jsme se účastnili další významné akce. Poprvé v historii se v Česku (v Praze) konala konference WASBE (World Association of Symphonic Bands and Ensembles, Světová asociace symfonických dechových orchestrů). Této mezinárodní konference jsme se zúčastnili jako účinkující na koncertě ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR. Na podzim jsme připravili dušičkový koncert ve známém šikmém kostele sv. Petra z Alkantary (ve spolupráci se Sborem přátel zpěvu Permoník). 

2017

Rok 2017 se zapsal jako jeden z nejúspěšnějších v historii našeho orchestru. 1. ledna jsme uskutečnili náš tradiční novoroční koncert. Zaplněný sál Městského domu kultury aplaudoval nejen orchestru, ale také vynikajícím sólistům, členům Národního divadla moravskoslezské v Ostravě, Veronice Holbové, Peteru Svetlíkovi a Adamu Grygarovi. V dubnu tohoto roku na naše pozvání do Karviné přicestoval orchestr z Francie, Harmonie La Croix Valmer, se svým dirigentem Jean-Luc Wastablem. S tímto orchestrem jsme uskutečnili společný velikonoční koncert v kompresorovně ostravského Landek Parku a francouzští hosté poté ještě koncertovali ve Společenském domě Lázní Darkov. V červnu jsme poté absolvovali Mezinárodní soutěž symfonických dechových orchestrů Ostrava 2017. Pod taktovkou dirigenta Ondřeje Packana zazněla díla Pavla Staňka Čtyři parafráze na české lidové písně (povinná skladba), Summer Dances skladatele Adama Gorba a Praise Jerusalem! Alfreda Reeda. Májovák získal na této soutěži významná ocenění mezinárodní poroty, které předsedal šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR Václav Blahunek: zlaté pásmo s vyznamenáním v nejvyšší třídě, cenu za nejlepší dramaturgii a šéfdirigent Májováku Ondřej Packan získal cenu za nejlepší dirigentský výkon. V červenci 2017 se Májovák vydal na cestu do nizozemského Kerkrade, kde se zúčastnil největší akce pro orchestry tohoto typu na světě, World Music Contest. V sobotu 22. 7. zde dosáhl svého největšího úspěchu po roce 1989, kdy se této soutěže účastnil poprvé, a vybojoval zlatou medaili. Na programu zazněla povinná skladba Summer Dances a volitelné dílo Praise Jerusalem! Poslední vystoupení, které Májovák v roce 2017 absolvoval, byl náš premiérový koncert v prostorách strojovny bývalého Dolu Barbora. Jako sólisté se představili Jan Nepodal (vibrafon), Jan Soukup (fagot) a jako host Daniela Grygarová (housle). Spoluúčinkoval Komorní sbor Permoník Karviná pod vedením sbormistryně Dominiky Škrabalové.

 

Karviná logo